Koululiikuntaliiton mestaruus 2008

T U L O K S E T

© Keuruun Kisailijat
Sarjaluettelo:
N20; N18; N17; N16; N15; N14; M15; M15-U; M14; M20; M18; M17; M16;

Naiset 20 vuotta 3 km V

  1. Malin Boholm             Vöyri                         7.59,9
  2. Jenni Raivio             Ruovesi                       8.10,2      0.10,3
  3. Pinja Piira              Lahti                         8.12,1      0.12,2
  4. Saila Salmela            Siilinjärvi                   8.12,8      0.12,9
  5. Riina Ruusunen           Pori                          8.14,0      0.14,1
  6. Jenni Höylänen           Huittinen                     8.18,2      0.18,3
  7. Anni Kovanen    *        Joensuu                       8.20,6      0.20,7
  8. Laura Simola             Laitila                       8.26,3      0.26,4
  9. Eeva Joronen             Savonlinna                    8.26,7      0.26,8
 10. Päivi Roivainen          Lapinlahti                    8.27,4      0.27,5
 11. Leena Mäkäräinen    *    Ristijärvi                    8.27,7      0.27,8
 12. Anna Borovikova          Lahti                         8.28,0      0.28,1
 13. Marjo Liikanen    *      Kiiminki                      8.28,3      0.28,4
 14. Mari Salminen            Ylitornio                     8.29,2      0.29,3
 15. Ruut Sariola             Oulu                          8.30,7      0.30,8
 16. Milla Saarinen           Sotkamo                       8.34,2      0.34,3
 17. Heini Ilmarinen    *     Joensuu                       8.37,1      0.37,2
 18. Anna Hiidensalo          Nummi-Pusula                  8.37,6      0.37,7
 19. Jonna Säisä              Vieremä                       8.38,5      0.38,6
 20. Suvi Niemetmaa           Pyhäjärvi                     8.39,0      0.39,1
 21. Miia Suomela             Sotkamo                       8.39,4      0.39,5
 22. Mari Rauvola    *        Nousiainen                    8.40,6      0.40,7
 23. Eeva Ahervo              Lohja                         8.41,5      0.41,6
 24. Pauliina Autere          Sotkamo                       8.42,5      0.42,6
 25. Karoliina Mäyrä    *     Iisalmi                       8.47,9      0.48,0
 26. Tiia Hyrkäs              Ylitornio                     8.48,0      0.48,1
 27. Ira-Erika Malvalehto     Rovaniemi                     8.52,1      0.52,2
 28. Enna Laukkanen           Viitasaari                    8.54,7      0.54,8
 29. Sari Salmela    *        Vantaa                        8.57,0      0.57,1
 30. Nina Cederberg           Vörå                          9.01,4      1.01,5
 31. Johanna Kosunen          Raisio                        9.02,5      1.02,6
 31. Elisa Pelttari           Pello                         9.02,5      1.02,6
 33. Sanna Heittola           Vaasa                         9.03,4      1.03,5
 34. Minna Rissanen           Joroinen                      9.17,3      1.17,4
 35. Niina Kukkonen           Eno                           9.20,8      1.20,9
 36. Tiia Nykky               Lapinlahti                    9.33,9      1.34,0
 37. Minna Toivonen    *      Helsinki                      9.35,9      1.36,0
 38. Maria Heikkilä           Espoo                         9.38,1      1.38,2
 39. Anu Lehtoranta           Kuopio                        9.41,6      1.41,7
 40. Milla Niva               Ylitornio                     9.52,1      1.52,2
 41. Sini Kuosmanen    *      Helsinki                     10.38,1      2.38,2
 Poisjäänyt   5
  -  33.  22557696  Anne Messala    *        Saarijärvi
  -  23.  23958867  Anna Rautarae    *       Perniö
  -  22.  26835233  Jenny Storlund    *      Vörå
  -  14.  27119369  Sanna Tuimala            Jyväskylä
  -  12.  29952032  Leena Leskinen           Nummi-Pusula
Sarjaluettelo

Naiset 18 vuotta 3 km V

  1. Anita Kirvesniemi        Joensuu                       8.22,0
  2. Anni Nord                Sotkamo                       8.27,9      0.05,9
  3. Sanna Markkanen          Kuopio                        8.29,8      0.07,8
  4. Johanna Herajärvi        Rovaniemi                     8.35,4      0.13,4
  5. Minna Ahistus            Raahe                         8.37,2      0.15,2
  6. Noora Kivikko            Hausjärvi                     8.39,1      0.17,1
  7. Laura Joensuu            Raahe                         8.50,9      0.28,9
  8. Jonna Heimonen           Kuusankoski                   8.56,1      0.34,1
  9. Iina Komonen             Nastola                       8.57,0      0.35,0
 10. Maaret Rantalainen       Pukkila                       8.58,9      0.36,9
 11. Marie-Helene Lampio      Jämsänkoski                   9.03,7      0.41,7
 12. Emmi Nissinen            Vieremä                       9.04,2      0.42,2
 13. Elina Laaksonen          Iitti                         9.05,3      0.43,3
 14. Tiina Salmi              Tampere                       9.08,6      0.46,6
 15. Laura Huhta              Ylitornio                     9.12,2      0.50,2
 16. Kaisa Torvi              Sievi                         9.16,3      0.54,3
 17. Eeva Teivaala            Tampere                       9.18,2      0.56,2
 18. Saila Salmela            Helsinki                      9.18,8      0.56,8
 19. Karoliina Kettunen       Padasjoki                     9.19,0      0.57,0
 20. Anna-Lena Ekstrand       Vörå                          9.21,0      0.59,0
 21. Salla Lähteenmäki        Jyväskylä                     9.22,8      1.00,8
 22. Niina Pakomaa            Rantasalmi                    9.23,2      1.01,2
 23. Marja-Terttu Repo        Hankasalmi                    9.24,2      1.02,2
 24. Emilia Nousiainen        Kemi                          9.24,6      1.02,6
 25. Mari Ukkonen             Juankoski                     9.29,9      1.07,9
 26. Anni-Katriina Heiskanen  Iisalmi                       9.31,1      1.09,1
 27. Nelly-Maria Tuiskula     Lahti                         9.35,2      1.13,2
 28. Erika Alatalo            Ylitornio                     9.35,6      1.13,6
 29. Marika Lundgren          Lahti                         9.38,2      1.16,2
 30. Saara Patama             Saarijärvi                    9.41,5      1.19,5
 30. Janni Väkevä             Joutseno                      9.41,5      1.19,5
 32. Jaana Palo               Vihti                         9.50,1      1.28,1
 33. Heidi Kiema              Varkaus                      10.08,2      1.46,2
 34. Johanna Heittola         Kauhajoki                    10.28,2      2.06,2
 Poisjäänyt   7
  -  91.  21807457  Anna Jolma               Tornio
  -  86.  27557552  Taru Sainio              Espoo
  -  83.  26927578  Meri Sipilä              Kerava
  -  81.  25631331  Josefin Sandvik          Pietarsaari
  -  75.  27591453  Sanna Veikkola           Lammi
  -  71.  26501088  Riikka Laitinen          Imatra
  -  65.  27601327  Salla Hantula            Helsinki
Sarjaluettelo

Naiset 17 vuotta 3 km V

  1. Marjaana Pitkänen        Kuopio                        8.35,9
  2. Tanja Kauppinen          Leppävirta                    8.36,3      0.00,4
  3. Monica Prest             Kruunuby                      8.43,8      0.07,9
  4. Merja Rissanen           Joroinen                      8.57,3      0.21,4
  5. Sanna Pulkkinen          Kemi                          8.58,3      0.22,4
  6. Maria Grundvall          Vöyri                         8.58,7      0.22,8
  7. Jonna Vuorinen           Nastola                       8.59,0      0.23,1
  8. Riikka Makkonen          Sotkamo                       8.59,1      0.23,2
  9. Emma Puustinen           Varkaus                       9.01,3      0.25,4
 10. Laura Kivelä             Sotkamo                       9.03,1      0.27,2
 11. Emma Sjölund             Vörå                          9.03,6      0.27,7
 12. Katariina Hämäläinen     Mikkeli                       9.05,0      0.29,1
 13. Linn Nybäck              Nykarleby                     9.06,7      0.30,8
 14. Mari Sorvali             Jyväskylä                     9.06,8      0.30,9
 15. Eeva Palosaari           Oulu                          9.07,8      0.31,9
 16. Laura Juntunen           Mynämäki                      9.09,8      0.33,9
 17. Emmi Virtanen            Valkeakoski                   9.10,7      0.34,8
 18. Jasmin Köykkä            Helsinki                      9.14,2      0.38,3
 19. Jasmin Korhonen          Varkaus                       9.14,8      0.38,9
 20. Aira-Maarit Immonen      Lapinlahti                    9.16,3      0.40,4
 21. Niina Virtanen           Lahti                         9.16,4      0.40,5
 22. Riikka Varjus            Sotkamo                       9.17,2      0.41,3
 23. Krista Lehtola           Rovaniemi                     9.19,7      0.43,8
 24. Tiia Miettinen           Mynämäki                      9.20,4      0.44,5
 25. Katri Hietamäki          Sotkamo                       9.21,4      0.45,5
 26. Riikka-Liisa Räsänen     Joutsa                        9.22,9      0.47,0
 27. Iina Räty                Ilomantsi                     9.23,0      0.47,1
 28. Katja Kainulainen        Sonkajärvi                    9.23,6      0.47,7
 29. Milla Harsia             Sotkamo                       9.25,7      0.49,8
 30. Hanna-Kaisa Kärkkäinen   Juva                          9.27,5      0.51,6
 31. Noora Åberg              Forssa                        9.27,9      0.52,0
 32. Päivikki Krigsholm       Seinäjoki                     9.30,7      0.54,8
 33. Riikka Salonpää          Oulainen                      9.34,3      0.58,4
 34. Elisa Ålander            Jyväskylä                     9.39,1      1.03,2
 35. Anna-Mari Rastas         Mäntyharju                    9.39,5      1.03,6
 36. Krista Berg              Sotkamo                       9.40,4      1.04,5
 37. Katri Mikander           Leppävirta                    9.41,2      1.05,3
 37. Laura Holappa            Suomussalmi                   9.41,2      1.05,3
 39. Miimu Paavola            Tampere                       9.51,1      1.15,2
 40. Jenna Laukkanen          Lahti                         9.52,2      1.16,3
 41. Marika Lämsä             Oulu                          9.56,5      1.20,6
 42. Marika Joensuu           Kankaanpää                    9.58,6      1.22,7
 43. Anna-Riikka Tyni         Sotkamo                       9.58,7      1.22,8
 44. Niina Irva               Muonio                       10.01,6      1.25,7
 45. Tiina Mäntypuro          Toholampi                    10.02,7      1.26,8
 46. Anni Lind                Valkeala                     10.06,3      1.30,4
 47. Eija Hietaoja            Muonio                       10.10,9      1.35,0
 48. Katja Kantanen           Helsinki                     10.14,8      1.38,9
 49. Jenniina Wallenius       Muonio                       10.18,7      1.42,8
 50. Lotta Lause              Äetsä                        10.25,6      1.49,7
 51. Janni Ollonen            lahti                        10.38,1      2.02,2
 52. Outi Järvelä             Tampere                      11.00,5      2.24,6
 Poisjäänyt   5
  - 129.  22664945  Sonja Mörsky             Hankasalmi
  - 125.  26747680  Milka Leppäsalmi         Sotkamo
  - 122.  27456640  Marika Jauhojärvi        Kittilä
  - 114.  24231949  Tiina Elf                Tornio
  - 103.  26033970  Anni-Sofia Hoppi         Nurmo
Sarjaluettelo

Naiset 16 vuotta 3 km V

  1. Tiia Rantala             Oulu                          8.51,5
  2. Tytti Kirvesmies         Hollola                       9.07,2      0.15,7
  3. Linda Härkönen           Ii                            9.08,3      0.16,8
  4. Lilian Hellström         Kruunuby                      9.10,5      0.19,0
  5. Laura Kiema              Varkaus                       9.12,8      0.21,3
  6. Hennariikka Rahkola      Hyvinkää                      9.17,4      0.25,9
  7. Eeva Nurmi               Kotka                         9.21,6      0.30,1
  8. Jannica Haajanen         Hartola                       9.22,1      0.30,6
  9. Iida Vieno               Harjavalta                    9.22,5      0.31,0
 10. Iida Töyrylä             Lapinjärvi                    9.22,9      0.31,4
 11. Susanna Saapunki         Kuusamo                       9.27,5      0.36,0
 12. Laura Leskelä            Ylistaro                      9.27,7      0.36,2
 13. Salla Koskela            Ypäjä                         9.29,6      0.38,1
 14. Minna Ikonen             Tohmajärvi                    9.30,1      0.38,6
 15. Laura Ylä-Mäihäniemi     Vilppula                      9.34,0      0.42,5
 16. Emilia Suosalo           Lehtimäki                     9.34,8      0.43,3
 17. Emma Storvall            Kruunuby                      9.35,1      0.43,6
 18. Anni Kainulainen         Jämsä                         9.35,2      0.43,7
 19. Susanna Lääveri          Kuusankoski                   9.38,9      0.47,4
 20. Miila Svenström          Hollola                       9.40,0      0.48,5
 21. Jenni Hakulinen          Hamina                        9.41,4      0.49,9
 22. Mari Ylhäinen            Lappeenranta                  9.41,8      0.50,3
 23. Janni Laukkanen          Viitasaari                    9.42,0      0.50,5
 24. Belinda Slangar          Nykarleby                     9.42,4      0.50,9
 25. Anni Keisanen            Lehtimäki                     9.43,8      0.52,3
 26. Tanja Ylisiurua          Ii                            9.44,9      0.53,4
 26. Heli Vähähyyppä          Kälviä                        9.44,9      0.53,4
 28. Karoliina Kolari         Varkaus                       9.46,2      0.54,7
 28. Susanna Parkkinen        Pyhäjärvi                     9.46,2      0.54,7
 30. Janita Luttunen          Kolari                        9.46,8      0.55,3
 31. Sanja Metsärinta         Lammi                         9.47,3      0.55,8
 32. Reeta Hukka              Kitee                         9.47,9      0.56,4
 33. Tiia Lehto               Teuva                         9.48,8      0.57,3
 34. Ida Rintala              Nokia                         9.49,1      0.57,6
 35. Piritta Määttä           Kuusamo                       9.49,4      0.57,9
 36. Noora Rajakallio         Vammala                       9.50,5      0.59,0
 37. Marja Hovi               Lempäälä                      9.52,4      1.00,9
 38. Satu-Paula Vilhunen      Suonenjoki                    9.55,5      1.04,0
 39. Emilia Lassi             Kokkola                       9.56,4      1.04,9
 40. Siiri Sipinen            Kouvola                       9.57,5      1.06,0
 41. Sini Kantele             Hartola                       9.58,0      1.06,5
 42. Noora Heikkinen          Kajaani                      10.02,8      1.11,3
 43. Emma Hämäläinen          Parikkala                    10.03,9      1.12,4
 44. Rita Nurmenrinta         Parkano                      10.04,6      1.13,1
 45. Tytti Kyllönen           Varkaus                      10.04,7      1.13,2
 46. Pauliina Kietäväinen     Rovaniemi                    10.05,9      1.14,4
 47. Anna Närhi               Jyväskylän Mlk.              10.06,1      1.14,6
 48. Sini Pyy                 Rovaniemi                    10.06,5      1.15,0
 49. Petra Katainen           Helsinki                     10.11,7      1.20,2
 50. Suvi Jylhä               Halsua                       10.13,8      1.22,3
 51. Maria Lahtela            Rovaniemi                    10.16,6      1.25,1
 52. Ella Tuovinen            Sonkajärvi                   10.17,8      1.26,3
 53. Julia Haapala            Kurikka                      10.18,6      1.27,1
 54. Marie Björklund          Nykarleby                    10.21,2      1.29,7
 55. Saara Soudunsaari        Posio                        10.23,9      1.32,4
 56. Mari Laitala             Kalajoki                     10.27,8      1.36,3
 57. Katri Krekula            Kangasala                    10.28,2      1.36,7
 58. Irene Mäkiranta          Alavus                       10.34,4      1.42,9
 59. Johanna Keisala          Alajärvi                     10.34,7      1.43,2
 60. Jenni Jyränen            Valkeakoski                  10.35,8      1.44,3
 61. Anniina Petäsnoro        Kiiminki                     10.38,6      1.47,1
 62. Johanna Salomaa          Padasjoki                    10.38,8      1.47,3
 63. Tiia Helminen            Tampere                      10.39,3      1.47,8
 64. Kaisa Ilonen             Kangasala                    10.51,6      2.00,1
 65. Venla Nikula             Kalajoki                     10.58,7      2.07,2
 66. Marjo Markkanen          Pieksämäki                   11.18,4      2.26,9
 67. Jenny Lehtonen           Joutsa                       11.55,6      3.04,1
 68. Salla Viita              Tampere                      12.05,5      3.14,0
 69. Niina Kokkola            Mikkeli                      12.31,9      3.40,4
 Poisjäänyt  10
  - 231.  24439576  Anni Hakola              Rovaniemi
  - 225.  26512174  Janette Mäki             Pöytyä
  - 221.  27557248  Stiina Seitavuo          Valtimo
  - 209.  28900454  Tiina Hongisto           Jalasjärvi
  - 205.  24150350  Maaret Mattila           Oulu
  - 203.  24182849  Tiia Uusi-Autti          Rovaniemi
  - 198.  27481181  Niina Kukkonen           Kouvola
  - 173.  27489109  Anna Lehikoinen          Ylöjärvi
  - 166.  27489374  Eeva Liikanen            Kiiminki
  - 162.  27538238  Elina Pörsti             Valtimo
Sarjaluettelo

Naiset 15 vuotta 3 km V

  1. Anette Haukilahti        Tornio                        8.39,5
  2. Johanna Ukkola           Kuopio                        8.50,8      0.11,3
  3. Sanna Martikkala         Kempele                       9.05,9      0.26,4
  4. Ida-Liisa Salminen       Heinola                       9.07,8      0.28,3
  5. Saana Kemppainen         Kajaani                       9.10,8      0.31,3
  6. Henna-Riikka Haikonen    Mikkeli                       9.14,2      0.34,7
  7. Elisa Pitkänen           Kemi                          9.16,8      0.37,3
  8. Milja Tuomi              Nakkila                       9.22,0      0.42,5
  9. Janica Niskala           Toholampi                     9.22,2      0.42,7
 10. Anna Mild                Kokkola                       9.22,4      0.42,9
 11. Paula Korpi              Isokyrö                       9.23,6      0.44,1
 12. Assi Alakoski            Reisjärvi                     9.25,9      0.46,4
 13. Sanna-Maria Saari        Ylivieska                     9.28,6      0.49,1
 14. Henna Kallunki           Rovaniemi                     9.29,7      0.50,2
 15. Emilia Immonen           Nastola                       9.31,5      0.52,0
 16. Satu-Lotta Kainulainen   Jyväskylän Mlk.               9.32,3      0.52,8
 17. Emma Lehtonen            Ruovesi                       9.32,5      0.53,0
 18. Anniina Sippola          Ylistaro                      9.32,8      0.53,3
 19. Jenna Kämi               Halikko                       9.36,0      0.56,5
 20. Viivi Kolehmainen        Iisalmi                       9.39,2      0.59,7
 21. Millatuulia Lampinen     Viitasaari                    9.41,2      1.01,7
 22. Jenni Leppänen           Toholampi                     9.41,9      1.02,4
 23. Miia Kemppainen          Hyrynsalmi                    9.43,7      1.04,2
 24. Emmi Floor               Jyväskylän Mlk.               9.44,5      1.05,0
 25. Anna Näätänen            Imatra                        9.44,6      1.05,1
 26. Anna Punkkinen           Lappeenranta                  9.45,6      1.06,1
 27. Tuulianni Jussila        Kittilä                       9.48,2      1.08,7
 28. Marika Rontti            Kuusamo                       9.52,0      1.12,5
 29. Hanne Kantanen           Helsinki                      9.52,6      1.13,1
 30. Milka Pakarinen          TAmpere                       9.52,8      1.13,3
 31. Alisa Pyrrö              Oulunsalo                     9.56,5      1.17,0
 32. Miia Viita               Tuusula                       9.59,4      1.19,9
 33. Noora Haapala            Kokkola                      10.00,9      1.21,4
 34. Jenny Risku              Kurikka                      10.03,5      1.24,0
 35. Laura Tamila             Lohja                        10.07,6      1.28,1
 36. Annamari Parkkila        Liminka                      10.11,7      1.32,2
 37. Laura Virjula            Ristiina                     10.13,8      1.34,3
 38. Anniina Perä             Jämsä                        10.14,0      1.34,5
 39. Tiia Vieno               Harjavalta                   10.17,5      1.38,0
 40. Sanna Vertanen           Saarijärvi                   10.18,3      1.38,8
 41. Annina Ojanen            Valkeakoski                  10.18,5      1.39,0
 42. Janita Sulander          Nastola                      10.18,6      1.39,1
 43. Johanna Hamunen          Kuusamo                      10.18,9      1.39,4
 44. Katja Honkanen           Siilinjärvi                  10.22,9      1.43,4
 45. Annika Leppänen          Ylöjärvi                     10.23,4      1.43,9
 46. Riina Rytkönen           Jämsä                        10.23,5      1.44,0
 47. Emilia Hilden            Jyväskylä                    10.24,7      1.45,2
 48. Aliisa Piira             Hollola                      10.27,9      1.48,4
 49. Sarianna Saksa           Teuva                        10.31,1      1.51,6
 50. Aino Maaninka            Kuusamo                      10.32,2      1.52,7
 51. Ida Pitkänen             Sotkamo                      10.35,0      1.55,5
 52. Anna Elf                 Tornio                       10.35,5      1.56,0
 53. Taru Laitinen            Juva                         10.36,9      1.57,4
 54. Miia Karppinen           Kuhmo                        10.38,7      1.59,2
 55. Birgitta Vinkka          Taivalkoski                  10.48,6      2.09,1
 56. Susanna Heikkinen        Joutsa                       10.52,7      2.13,2
 57. Lila Kämäräinen          Juva                         10.55,2      2.15,7
 58. Kaisu Uusipaasto         Kankaanpää                   11.01,5      2.22,0
 59. Janni Tuomisto           Espoo                        11.08,3      2.28,8
 60. Johanna Saari            Lavia                        11.48,0      3.08,5
 61. Henna Karvinen           Enonkoski                    11.59,4      3.19,9
 Poisjäänyt   9
  - 301.  28852502  Janina Jatkola           Kittilä
  - 288.  23699427  Piia Vähähyyppä          Kälviä
  - 283.  27585252  Milla Virolainen         Nastola
  - 280.  26959915  Janna-Carla Niemi        Tampere
  - 274.  26631107  Tuulikki Mattila         Nurmo
  - 266.  24219327  Noora Pääkkölä           Kemi
  - 259.  29052783  Sanna Nykänen            Lammi
  - 245.  27433168  Monica Hanka             Jalasjärvi
  - 244.  23859102  Jenna Nevanperä          Ilmajoki
Sarjaluettelo

Naiset 14 vuotta 3 km V

  1. Jenni Tolonen            Ruokolahti                    9.33,7
  1. Sonja Ryynänen           Lieksa                        9.33,7
  3. Hanna Varjus             Imatra                        9.35,5      0.01,8
  4. Leena Nurmi              Kotka                         9.40,9      0.07,2
  5. Kaisa Sipinen            Kouvola                       9.42,0      0.08,3
  6. Kristiina Haikara        Helsinki                      9.46,7      0.13,0
  7. Jasmin Ojalainen         Imatra                        9.48,3      0.14,6
  8. Janika Ala-Jääski        Hamina                        9.50,9      0.17,2
  9. Janina Järvelä           Paltamo                       9.51,9      0.18,2
 10. Katri Lylynperä          Vammala                       9.52,4      0.18,7
 11. Essi Hannunkivi          Keminmaa                      9.57,8      0.24,1
 12. Milla Tiainen            Kerimäki                      9.58,6      0.24,9
 13. Reetta Oinonen           Lieksa                        9.59,7      0.26,0
 14. Annika Suosalo           Lehtimäki                    10.00,5      0.26,8
 15. Marjo Kuosmanen          Pyhäjärvi                    10.00,9      0.27,2
 16. Anniina Paajanen         Anjalankoski                 10.03,0      0.29,3
 17. Melissa Stenman          Ylöjärvi                     10.04,4      0.30,7
 18. Daniela Julin            Nykarleby                    10.04,5      0.30,8
 19. Aliisa Salminen          Sodankylä                    10.09,6      0.35,9
 20. Anni Heinikoski          Kemi                         10.10,8      0.37,1
 21. Saara Nikander           Lohja                        10.15,0      0.41,3
 22. Annika Halonen           Tornio                       10.15,2      0.41,5
 23. Jutta Vaaraniemi         Ylitornio                    10.17,2      0.43,5
 24. Inka Komonen             Nastola                      10.17,9      0.44,2
 25. Jasmin Sipola            Kittilä                      10.23,4      0.49,7
 26. Elli-Noora Koskela       Kurikka                      10.24,1      0.50,4
 27. Elsa Airaksinen          Kuopio                       10.24,2      0.50,5
 28. Emilia Oksman            Hollola                      10.24,5      0.50,8
 29. Jenna-Riikka Kouva       Ranua                        10.27,1      0.53,4
 30. Eerika Ojanen            Valkeakoski                  10.28,1      0.54,4
 31. Aino Keisanen            Lehtimäki                    10.28,7      0.55,0
 32. Hanna-Riikka Heikka      Ylitornio                    10.31,9      0.58,2
 33. Aino-Liisa Hettula       Kittilä                      10.32,1      0.58,4
 34. Miitta-Mari Pulkkinen    Mikkeli                      10.34,5      1.00,8
 35. Ida Meriläinen           Jyväskylän Mlk.              10.34,9      1.01,2
 36. Saana Rajakallio         Vammala                      10.37,1      1.03,4
 37. Emilia Hyvärinen         Orimattila                   10.39,7      1.06,0
 38. Iina Lauren              Oulunsalo                    10.44,7      1.11,0
 39. Amanda Ahvenlampi        Paimio                       10.47,9      1.14,2
 40. Petra Torvinen           Ristijärvi                   10.50,6      1.16,9
 41. Alma Toivonen            Pirkkala                     10.53,9      1.20,2
 42. Sanna Krekula            Kangasala                    10.56,3      1.22,6
 43. Karoliina Laakkonen      Pyhäselkä                    10.57,0      1.23,3
 44. Sanna Alanenpää          Ylitornio                    11.02,4      1.28,7
 45. Eveliina Heikkinen       Kajaani                      11.03,1      1.29,4
 46. Sanna Luoma              Helsinki                     11.04,2      1.30,5
 47. Janita Antti-Roiko       Vihti                        11.05,2      1.31,5
 48. Tiina Autio              Ähtäri                       11.06,6      1.32,9
 49. Lotta Pasanen            Imatra                       11.06,7      1.33,0
 50. Anni Venäläinen          Kerimäki                     11.12,9      1.39,2
 51. Maiju Akkanen            Sotkamo                      11.16,3      1.42,6
 52. Sanna Pusa               Keuruu                       11.16,7      1.43,0
 53. Irene Virtanen           Koski tl                     11.21,3      1.47,6
 54. Katri Marjala            Posio                        11.22,4      1.48,7
 55. Aliisa Backman           Espoo                        11.30,7      1.57,0
 56. Suvi Minkkinen           Joutsa                       11.35,1      2.01,4
 57. Sanni Uusi-Piuhari       Ylöjärvi                     11.37,7      2.04,0
 58. Tiia-Riitta Harila       Keuruu                       11.40,3      2.06,6
 59. Noora Jääskö             Ylitornio                    11.50,6      2.16,9
 60. Jessi Raivio             Ruovesi                      11.53,3      2.19,6
 61. Satu Mörsky              Keuruu                       12.04,5      2.30,8
 62. Katja Heinjoki           Jämsä                        12.11,1      2.37,4
 63. Essi Uusipaasto          Kankaanpää                   12.12,5      2.38,8
 64. Sanna Säijälä            Nurmijärvi                   12.17,9      2.44,2
 Poisjäänyt  10
  - 381.  28900470  Laura Hongisto           Jalasjärvi
  - 378.  29557754  Sara Keränen             Pyhäjärvi
  - 369.  27087145  Mira Ollikainen          Maaninka
  - 364.  26008196  Elisa Ikonen             Tohmajärvi
  - 352.  26833455  Riikka Tähtinen          Honkajoki
  - 340.  30195396  Heidi Jousmäki           Ähtäri
  - 337.  27457348  Jonna Juvani             Ylitornio
  - 329.  30159565  Sallamari Koskinen       Ilmajoki
  - 320.  28839282  Hanna Ojala              Orimattila
  - 319.  26116884  Riitta-Liisa Hutri       Ristijärvi
Sarjaluettelo

Miehet 15 vuotta 3 km V

  1. Ville Sampolahti         Pori                          8.16,4
  2. Antti Ojansivu           Ylöjärvi                      8.20,1      0.03,7
  3. Matti Hiironen           Kokkola                       8.27,0      0.10,6
  4. Veli-Matti Salonpää      Oulainen                      8.29,6      0.13,2
  5. Juuso Lotta              Lahti                         8.33,9      0.17,5
  6. Eino Vuollet             Posio                         8.35,7      0.19,3
  7. Artturi Ranne            Jämijärvi                     8.37,9      0.21,5
  8. Anssi Juntunen           Hyrynsalmi                    8.40,6      0.24,2
  9. Aleksi Marjoniemi        Haapajärvi                    8.41,9      0.25,5
 10. Rikhard Mäki-Heikkilä    Kristiinankaupunki            8.42,3      0.25,9
 11. Eetu Ketonen             Janakkala                     8.43,2      0.26,8
 12. Tomi Järvinen            Tammela                       8.48,3      0.31,9
 13. Kimmo Kekkonen           Kuopio                        8.49,3      0.32,9
 14. Antti Hiironen           Kokkola                       8.51,4      0.35,0
 15. Olli Teivaala            Tampere                       8.52,9      0.36,5
 16. Eetu Kähäri              Naantali                      8.54,5      0.38,1
 17. Jarkko Salmela           Vantaa                        8.54,9      0.38,5
 18. Topi Meriö               Laukaa                        8.55,4      0.39,0
 19. Mika Flinkkilä           Seinäjoki                     8.56,2      0.39,8
 20. Topi Leppäsalmi          Multia                        8.57,7      0.41,3
 21. Niklas Peltoniemi        Teuva                         8.57,9      0.41,5
 22. Joni Rytkönen            Lohja                         8.58,2      0.41,8
 23. Antti-Pekka Raasu        Hamina                        8.59,9      0.43,5
 24. Matti Keskitalo          Haapajärvi                    9.01,5      0.45,1
 25. Santeri Paloniemi        Taivalkoski                   9.01,6      0.45,2
 26. Markus Järvenpää         Jyväskylän Mlk.               9.03,9      0.47,5
 27. Kalle Tarvainen          Karttula                      9.04,7      0.48,3
 28. Jussi Tauriainen         Joutseno                      9.05,2      0.48,8
 29. Henri Hämäläinen         Kokkola                       9.06,1      0.49,7
 30. Ville Pulkkinen          Hyvinkää                      9.06,2      0.49,8
 31. Petri Karasti            Posio                         9.06,4      0.50,0
 32. Jere Blom                Nousiainen                    9.06,8      0.50,4
 33. Jouni Hamppi             Savitaipale                   9.08,8      0.52,4
 34. Ossi Kettunen            Padasjoki                     9.09,4      0.53,0
 35. Timo Niskanen            Sotkamo                       9.10,7      0.54,3
 36. Anton Ahvenlampi         Paimio                        9.13,0      0.56,6
 37. Otto Savolainen          Pöytyä                        9.13,6      0.57,2
 38. Marko Viitamäki          Ylistaro                      9.14,7      0.58,3
 39. Heikki Soukko            Ylöjärvi                      9.16,3      0.59,9
 40. Niko Nevalainen          Kangasala                     9.16,5      1.00,1
 41. Anssi Poikonen           Muurame                       9.17,4      1.01,0
 42. Joona Stranius           Viitasaari                    9.18,0      1.01,6
 43. Veikko Rintala           Nokia                         9.18,1      1.01,7
 44. Juho-Jaakko Kursula      Laukaa                        9.18,6      1.02,2
 45. Simo Mähönen             Eno                           9.19,1      1.02,7
 46. Joel Sariola             Oulu                          9.20,1      1.03,7
 47. Aleksi Anttolainen       Lahti                         9.20,2      1.03,8
 48. Jonne Karjala            Ylöjärvi                      9.20,8      1.04,4
 49. Antti Heiskanen          Sonkajärvi                    9.21,6      1.05,2
 50. Pekka Karppanen          Kivijärvi                     9.22,0      1.05,6
 51. Radek Matula             Rovaniemi                     9.22,7      1.06,3
 52. Santeri Uusitalo         Pello                         9.23,4      1.07,0
 53. Ville Rahkonen           Hausjärvi                     9.23,8      1.07,4
 54. Niklas Laeste            Nokia                         9.25,3      1.08,9
 55. Mika Ahistus             Raahe                         9.26,7      1.10,3
 56. Miika Rantanen           Tampere                       9.33,0      1.16,6
 57. Anton Bondfolk           Huittinen                     9.33,1      1.16,7
 58. Juhani Hietanen          Parkano                       9.34,9      1.18,5
 59. Juho Pitkänen            Kuopio                        9.35,8      1.19,4
 60. Jussi Uitto              Seinäjoki                     9.36,8      1.20,4
 61. Tommi Kukila             Jalasjärvi                    9.37,6      1.21,2
 62. Sami Huttunen            Juuka                         9.38,6      1.22,2
 63. Samuli Alikeskikylä      Pöytyä                        9.40,1      1.23,7
 64. Ilpo Hänninen            Mikkeli                       9.40,5      1.24,1
 65. Topias Haavisto          Ylöjärvi                      9.42,3      1.25,9
 66. Konsta Vilkman           Padasjoki                     9.42,4      1.26,0
 67. Taneli Autio             Ähtäri                        9.49,6      1.33,2
 68. Heikki Kohvakka          Kangasniemi                   9.49,8      1.33,4
 69. Antti Virtanen           Vantaa                        9.50,8      1.34,4
 70. Tuomas Lehtineva         Vaasa                         9.51,5      1.35,1
 71. Kasperi Koskinen         Karttula                      9.51,8      1.35,4
 72. Samuli Kallio            Lahti                         9.53,4      1.37,0
 73. Tomi Närvä               Jurva                         9.53,7      1.37,3
 74. Henri Lehtomaa           Lammi                         9.57,9      1.41,5
 75. Joonas Berg              Kajaani                      10.01,7      1.45,3
 76. Otto Laitinen            Kangasala                    10.03,2      1.46,8
 77. Timo Hietaoja            Kankaanpää                   10.04,7      1.48,3
 78. Ahti Hynynen             Espoo                        10.06,7      1.50,3
 79. Erik Sinkko              Naantali                     10.12,0      1.55,6
 80. Jouni Lehtinen           Jämijärvi                    10.14,9      1.58,5
 81. Olli Kainulainen         Jämsä                        10.15,2      1.58,8
 82. Olli Tyrväinen           Jyväskylä                    10.16,3      1.59,9
 83. Oskari Valkamo           Tampere                      10.21,0      2.04,6
 84. Juho Heittola            Kauhajoki                    10.34,3      2.17,9
 85. Pekka Partanen           Kiuruvesi                    10.41,8      2.25,4
 86. Aleksi Bondfolk          Huittinen                    12.08,6      3.52,2
 Poisjäänyt   8
  - 473.  25897476  Petri Alatalo            Sodankylä
  - 454.  26146058  Topi Huttunen            Juva
  - 453.  21288403  Taavi Ahopelto           Seinäjoki
  - 434.  27538982  Veli-Matti Pollari       Jyväskylä
  - 416.  26015325  Jussi Havela             Pello
  - 409.  26313674  Samuli Jetsonen          Vesanto
  - 398.  22537072  Henri Mattila            Kortesjärvi
  - 395.  27532700  Tomi Peltomaa            Ylöjärvi
Sarjaluettelo

Miehet 15 vuotta kilpailun ulkopuol 3 km V

  1. Niko Lehtonen            Ruotsi                        9.04,9
Sarjaluettelo

Miehet 14 vuotta 3 km V

  1. Artturi Pensasmaa        Ylöjärvi                      8.31,7
  2. Veli-Matti Räsänen       Joutsa                        8.37,4      0.05,7
  3. Juha Kuiri               Juuka                         8.46,1      0.14,4
  4. Joona Krigsholm          Nurmo                         9.06,8      0.35,1
  5. Juho Riipi               Sodankylä                     9.09,1      0.37,4
  6. Riku Seuri               Miehikkälä                    9.11,5      0.39,8
  7. Jonne Ruopsa             Kemijärvi                     9.14,8      0.43,1
  8. Vili Tammela             Kittilä                       9.15,3      0.43,6
  9. Ville Ahonen             Imatra                        9.15,6      0.43,9
 10. Joonas Sarkkinen         Oulunsalo                     9.19,9      0.48,2
 11. Joel Ikonen              Uimaharju                     9.21,8      0.50,1
 12. Marko Kemppainen         Oulainen                      9.23,7      0.52,0
 13. Jaakko Roponen           Varkaus                       9.27,1      0.55,4
 14. Miika Mynttinen          Jämijärvi                     9.29,5      0.57,8
 15. Joona Joensuu            Kuortane                      9.30,2      0.58,5
 16. Aleksi Hirvonen          Siilinjärvi                   9.30,5      0.58,8
 17. Joel Romppainen          Humppila                      9.33,0      1.01,3
 18. Tuomas Ylläsjärvi        Kolari                        9.34,3      1.02,6
 19. Jani Keto                Evijärvi                      9.34,7      1.03,0
 20. Ilari Sulkula            Muurame                       9.35,0      1.03,3
 21. Kristian Kannus          Kangasala                     9.35,2      1.03,5
 22. Joni Mustonen            Jyväskylä                     9.38,9      1.07,2
 23. Topias Tyni              Taivalkoski                   9.40,0      1.08,3
 24. Juuso Mäkelä             Alajärvi                      9.40,1      1.08,4
 25. Jussi Manninen           Mäntsälä                      9.40,7      1.09,0
 26. Jukka Pahajoki           Jyväskylän Mlk.               9.44,2      1.12,5
 27. Ville Säteri             Järvenpää                     9.45,3      1.13,6
 28. Karri Herranen           Kiuruvesi                     9.47,1      1.15,4
 29. Teemu Pöntinen           Mikkeli                       9.48,9      1.17,2
 30. Janne Martikainen        Haapavesi                     9.51,9      1.20,2
 30. Jani Hakkarainen         Kitee                         9.51,9      1.20,2
 32. Mika Piha                Pöytyä                        9.52,8      1.21,1
 33. Jouni Pitkänen           Siilinjärvi                   9.57,1      1.25,4
 34. Kalle Åberg              Tammela                       9.59,3      1.27,6
 35. Patrik Rajala            Noormarkku                    9.59,6      1.27,9
 36. Tatu Lehtosaari          Pyhäjärvi                    10.01,0      1.29,3
 37. Samu Miettinen           Varkaus                      10.05,1      1.33,4
 38. Tatu Myllykoski          Jämsä                        10.05,4      1.33,7
 39. Mikko Karisaari          Kemi                         10.09,5      1.37,8
 40. Joonas Karhunen          Imatra                       10.11,9      1.40,2
 41. Arttu Ålander            Jyväskylä                    10.12,4      1.40,7
 42. Niko Hakulinen           Hamina                       10.12,7      1.41,0
 43. Mikael Niemelä           Keuruu                       10.21,4      1.49,7
 44. Konsta Toivonen          Paltamo                      10.24,8      1.53,1
 45. Tuomas Pyykkö            Kuhmo                        10.29,2      1.57,5
 46. Reino Ranto              Ilmajoki                     10.32,4      2.00,7
 47. Jalmari Pirinen          Varkaus                      10.32,7      2.01,0
 48. Roope Säteri             Viitasaari                   10.35,1      2.03,4
 49. Niko Behm                Kerimäki                     10.38,1      2.06,4
 50. Jarkko Harjula           Sodankylä                    10.38,6      2.06,9
 51. Joni Peltonen            Kouvola                      10.39,0      2.07,3
 52. Matias Nyrhinen          Haapajärvi                   10.41,5      2.09,8
 53. Markus Ylinen            Äetsä                        10.45,3      2.13,6
 54. Niko Seppäläinen         Vantaa                       10.53,9      2.22,2
 55. Jaakko Halonen           Reisjärvi                    11.01,9      2.30,2
 56. Valtteri Männikkö        Pöytyä                       11.05,1      2.33,4
 57. Reijo Tähtinen           Honkajoki                    11.08,8      2.37,1
 58. Arto Pajala              Oulainen                     11.13,2      2.41,5
 59. Santtu Poikolainen       Viitasaari                   11.24,9      2.53,2
 60. Jani Viitala             Keuruu                       11.31,3      2.59,6
 61. Marko Katainen           Helsinki                     11.55,5      3.23,8
 62. Matias Purola            Alajärvi                     11.59,6      3.27,9
 Poisjäänyt   5
  - 556.  27584350  Juuso Ukkola             Kuopio
  - 545.  26477921  Petteri Kauppila         Teuva
  - 539.  27567089  Mikko Soukko             Ylöjärvi
  - 515.  24127202  Tatu-Petteri Myllylä     Hollola
  - 514.  puuttuu   Ville Kirjala            Nurmo
Sarjaluettelo

Miehet 20 vuotta 5 km V

  1. Tuomas Parhiala          Jyväskylä                    12.22,6
  2. Alexander Haga           Kronoby                      12.42,4      0.19,8
  3. Juuso Haataja            Seinäjoki                    12.50,6      0.28,0
  4. Eero-Matias Saviluoto    Nivala                       12.57,7      0.35,1
  5. Ville-Petteri Saarela    Keminmaa                     12.59,5      0.36,9
  6. Mikko-Pekka Kuokkanen    Kuopio                       12.59,9      0.37,3
  7. Juho Mäkiaho             Kajaani                      13.08,2      0.45,6
  8. Juuso Voutilainen    *   Riistavesi                   13.09,3      0.46,7
  9. Tuomas Myllykoski        Pori                         13.10,5      0.47,9
 10. Pasi Pelttari    *       Tampere                      13.11,7      0.49,1
 10. Atte Seppänen            Joutseno                     13.11,7      0.49,1
 12. Sami Salo    *           Pyhäntä                      13.15,7      0.53,1
 13. Antti Komulainen         Sotkamo                      13.16,7      0.54,1
 14. Petri Laajalahti    *    Pyhäjärvi                    13.18,8      0.56,2
 15. Juho Halonen    *        Reisjärvi                    13.21,8      0.59,2
 16. Janne Tervo              Sotkamo                      13.23,1      1.00,5
 17. Tommi Kärmeniemi         Sotkamo                      13.27,4      1.04,8
 18. Jere Mäki                Vaasa                        13.28,6      1.06,0
 19. Mårten Wargh             Vörå                         13.30,0      1.07,4
 20. Juuso Suortti            Hamina                       13.30,6      1.08,0
 21. Joonas Mäkipelto         Keuruu                       13.31,9      1.09,3
 22. Teemu Tukiainen          Joensuu                      13.32,0      1.09,4
 23. Ville Maunuksela         Urjala                       13.32,1      1.09,5
 24. Sebastian Österholm      Tammisaari                   13.33,3      1.10,7
 25. Tero Turunen    *        Kerava                       13.33,9      1.11,3
 26. Jyri Korhonen            Tampere                      13.34,2      1.11,6
 27. Mikko Rantanen           Iitti                        13.36,0      1.13,4
 28. Staffan Roslund          Nykarleby                    13.37,9      1.15,3
 29. Niila Ahokas             Iitti                        13.39,6      1.17,0
 30. Miska-Petteri Sinisalo   Sotkamo                      13.42,1      1.19,5
 30. Tobias Romar             Nykarleby                    13.42,1      1.19,5
 32. Tapani Kärjä    *        Kalajoki                     13.45,2      1.22,6
 33. Ville Kaarakainen        Nurmijärvi                   13.45,7      1.23,1
 34. Eero Viitikko            Kristiinankaupunki           13.47,7      1.25,1
 35. Arttu Lehtovaara         Lahti                        13.48,4      1.25,8
 36. Jukka Palo    *          Vihti                        13.49,4      1.26,8
 37. Toni Huuskonen           Viitasaari                   13.58,0      1.35,4
 38. Petteri Penttilä         Ikaalinen                    13.59,6      1.37,0
 39. Rami Petäsnoro           Oulu                         14.02,7      1.40,1
 40. Joonas Heinänen    *     Jämsänkoski                  14.03,6      1.41,0
 41. Niko Savolainen          Joensuu                      14.05,6      1.43,0
 42. Panu-Petteri Penttilä    Raahe                        14.05,8      1.43,2
 43. Mika Korhonen            Tampere                      14.07,2      1.44,6
 44. Mikko Kurkela            Rovaniemi                    14.07,5      1.44,9
 45. Henrik Ekstrand          Vörå                         14.07,8      1.45,2
 46. Kalle Rytkönen           Nurmijärvi                   14.12,1      1.49,5
 47. Antti Ypyä    *          Nivala                       14.14,2      1.51,6
 48. Magnus Nyman             Nykarleby                    14.17,7      1.55,1
 49. Ville Kantola            Savonlinna                   14.18,2      1.55,6
 50. Niki Laakso    *         Nurmijärvi                   14.22,2      1.59,6
 51. Joonas Lotta    *        Lahti                        14.22,8      2.00,2
 52. Ossi Luoma    *          Pirkkala                     14.23,8      2.01,2
 53. Jarno Sippola            Alajärvi                     14.28,4      2.05,8
 53. Jan Pettersson           Espoo                        14.28,4      2.05,8
 55. Markus Heikkinen    *    Nokia                        14.30,7      2.08,1
 56. Sami Rasimus             Imatra                       14.30,9      2.08,3
 57. Mikael Keskimaula    *   Kankaanpää                   14.34,8      2.12,2
 58. Tuomas Koivisto    *     Kärsämäki                    14.39,2      2.16,6
 59. Jussi Nurminen           Valkeakoski                  14.46,6      2.24,0
 60. Iiro Haimi    *          Kouvola                      15.06,5      2.43,9
 61. Arttu Peltola            Lahti                        15.53,8      3.31,2
 62. Henri Kajava             Kuusamo                      16.40,4      4.17,8
 63. Henri Råman              Jämsä                        16.53,0      4.30,4
 64. Tomi Mallat              Padasjoki                    17.32,2      5.09,6
 Poisjäänyt  16
  - 634.  27002010  Johannes Siponen         Vieremä
  - 629.  21990953  Toni Ketelä              Vaasa
  - 624.  27504343  Matias Mannfolk          Vöyri
  - 622.  25126286  Arttu Rissanen    *      Tampere
  - 619.  27480454  Henri Karvinen    *      Enonkoski
  - 610.  24751652  Antti Lehtineva          Vaasa
  - 609.  23481635  Juha Tuikka              Kajaani
  - 608.  23773385  Ville Oksanen    *       Sotkamo
  - 601.  21841950  Sakari Järvelä           Ii
  - 593.  23014206  Teemu Rantasalo          Sotkamo
  - 588.  27512364  Janne Mäki    *          Nurmo
  - 580.  32741065  Raul Korolainen    *     Iisalmi
  - 578.  27466740  Ville Kuusisto           Hollola
  - 575.  26839925  Jani Rintala    *        Alajärvi
  - 566.  23059782  Hermanni Rintakoski      Teuva
  - 565.  23389151  Esa Takala               Äänekoski
Sarjaluettelo

Miehet 18 vuotta 5 km V

  1. Harri Niemi              Lempäälä                     12.48,1
  2. Sami Orpana              Lahti                        12.56,0      0.07,9
  3. Juho Mikkonen            Kuhmo                        13.01,4      0.13,3
  4. Heikki Korpela           Kempele                      13.09,5      0.21,4
  5. Niko Olin                Helsinki                     13.10,6      0.22,5
  6. Kalle Piira              Hollola                      13.20,0      0.31,9
  7. Sami Kokkonen            Nivala                       13.20,1      0.32,0
  8. Ahti Toivanen            Polvijärvi                   13.21,9      0.33,8
  9. Tatu Tervo               Kajaani                      13.23,1      0.35,0
 10. Jimi Nenonen             Joensuu                      13.24,5      0.36,4
 11. Niko Koskela             Kurikka                      13.35,3      0.47,2
 12. Juho Nikula              Kalajoki                     13.37,7      0.49,6
 13. Lasse Härkönen           Ii                           13.39,9      0.51,8
 14. Joonas Mäkinen           Sonkajärvi                   13.40,1      0.52,0
 15. Oskar Sjölund            Vörå                         13.43,4      0.55,3
 16. Olli Pennanen            Sotkamo                      13.44,3      0.56,2
 17. Juha-Matti Viinikka      Kauhava                      13.47,5      0.59,4
 18. Niila Syväjärvi          Muonio                       13.48,4      1.00,3
 19. Tero Maaninka            Posio                        13.49,0      1.00,9
 20. Jouni Heinonen           Lahti                        13.53,5      1.05,4
 21. Teemu Salminen           Ylitornio                    13.55,0      1.06,9
 22. Marko Julkunen           Kaavi                        13.56,4      1.08,3
 23. Antti Partanen           Kiuruvesi                    13.58,3      1.10,2
 24. Kiril Remshu             Iisalmi                      13.59,9      1.11,8
 25. Ville Pajunen            Lahti                        14.02,7      1.14,6
 26. Henrik Jokela            Kemi                         14.03,6      1.15,5
 27. Aku Nikander             Lohja                        14.05,0      1.16,9
 28. Mikko Siiskonen          Savitaipale                  14.05,7      1.17,6
 29. Risto Vehmas             Virrat                       14.09,2      1.21,1
 30. Sampsa Lietonen          Kuopio                       14.10,5      1.22,4
 31. Davis Lusa               Muonio                       14.11,5      1.23,4
 32. Kimmo Lajunen            Tampere                      14.12,5      1.24,4
 33. Atte Puronaho            Jämsä                        14.14,1      1.26,0
 34. Niko Rantanen            Padasjoki                    14.14,3      1.26,2
 35. Samuli Friman            Jyväskylän Mlk.              14.14,8      1.26,7
 36. Joonas Kaukola           Seinäjoki                    14.16,9      1.28,8
 37. Jukka Kovanen            Helsinki                     14.18,2      1.30,1
 38. Jukka Keskisaari         Lappeenranta                 14.22,0      1.33,9
 39. Jaakko Timo              Helsinki                     14.23,7      1.35,6
 40. Veli-Matti Kolari        Varkaus                      14.24,1      1.36,0
 41. Miika Ruokonen           Helsinki                     14.29,3      1.41,2
 42. Janne Pajala             Haapavesi                    14.31,2      1.43,1
 43. Mikael Lammi             Kemi                         14.31,3      1.43,2
 44. Juho-Veikko Luksua       Posio                        14.33,9      1.45,8
 45. Joni Luukkainen          Outokumpu                    14.38,0      1.49,9
 46. Peter Virkalahti         Keuruu                       14.39,7      1.51,6
 47. Atte Lappalainen         Kuopio                       14.40,5      1.52,4
 48. Miko Leppäniemi          Riihimäki                    14.48,2      2.00,1
 49. Jeremias Pirinen         Varkaus                      14.51,4      2.03,3
 50. Sauli Käyhkö             Savonlinna                   15.01,3      2.13,2
 51. Sami Piironen            Riihimäki                    15.09,8      2.21,7
 52. Aki Järvelä              Parkano                      15.15,2      2.27,1
 53. Aleksi Tossavainen       Vesilahti                    15.38,2      2.50,1
 54. Joonas Kukkonen          Oulu                         15.41,5      2.53,4
 55. Juho Tuomainen           Espoo                        15.45,0      2.56,9
 56. Jussi Yli-Renko          Seinäjoki                    15.54,0      3.05,9
 57. Lauri Mäkinen            Kangasala                    15.57,1      3.09,0
 58. Asmo Karvinen            Savonlinna                   16.47,6      3.59,5
 Keskeytys   1
  - 667.  26340252  Joonas Jenke             Helsinki
 Poisjäänyt  10
  - 709.  27524747  Simo-Viljami Ojanen      Sotkamo
  - 704.  26265418  Jouni Komu               Pyhäjärvi
  - 700.  21715730  Jani Hämäläinen          Kajaani
  - 685.  27498051  Oskari Levänen           Nummi-Pusula
  - 680.  21919633  Tuomas Karhunen          Imatra
  - 678.  26030656  Heikki Havukainen        Leppävirta
  - 660.  25571459  Jaakko Saarela           Viiala
  - 657.  27126938  Janne Taskinen           Liperi
  - 654.  22845159  Ville Peltola            Hamina
  - 645.  26584021  Sami Leskinen            Kuopio
Sarjaluettelo

Miehet 17 vuotta 5 km V

  1. Perttu Hyvärinen         Kuopio                       12.52,5
  2. Markus Sinijärvi         Pirkkala                     12.56,4      0.03,9
  3. Jari Huhta               Hollola                      13.00,1      0.07,6
  4. Niko Ruuskanen           Nurmijärvi                   13.09,8      0.17,3
  5. Topi Kuorelahti          Äänekoski                    13.11,2      0.18,7
  6. Simo Rautiainen          Kerimäki                     13.16,5      0.24,0
  7. Kalle Leskinen           Kouvola                      13.24,0      0.31,5
  8. Petteri Nissinen         Joensuu                      13.25,3      0.32,8
  9. Mikko Simola             Iitti                        13.29,5      0.37,0
 10. Raine Tolonen            Sotkamo                      13.32,9      0.40,4
 11. Tuomas Grönman           Anjalankoski                 13.35,6      0.43,1
 12. Miikka Kinnunen          Pihtipudas                   13.37,2      0.44,7
 13. Iiro Rytkönen            Jämsä                        13.39,9      0.47,4
 14. Toni Pöllänen            Hamina                       13.40,2      0.47,7
 15. Petteri Vaherkoski       Hollola                      13.40,6      0.48,1
 16. Lauri Riepula            Rovaniemi                    13.41,3      0.48,8
 17. Jesse Ukkola             Kuopio                       13.42,1      0.49,6
 18. Olli-Pekka Nuuttila      Kuhmoinen                    13.44,5      0.52,0
 19. Samu Sjöblom             Loviisa                      13.46,9      0.54,4
 20. Vili Vajanto             Kuopio                       13.48,2      0.55,7
 21. Marcis Paeglitis         Muonio                       13.52,0      0.59,5
 22. Tapio Salo               Muonio                       13.52,6      1.00,1
 23. Tuomas Rantanen          Lahti                        13.53,4      1.00,9
 24. Samuli Tuikkanen         Kokkola                      13.57,6      1.05,1
 25. Mikko Viitamäki          Ylistaro                     13.58,2      1.05,7
 26. Joni Kouva               Rovaniemi                    14.03,8      1.11,3
 27. Robert Slotins           Muonio                       14.11,8      1.19,3
 28. Tuukka Pöyhönen          Kuopio                       14.12,3      1.19,8
 29. Esa Vilhunen             Vantaa                       14.16,0      1.23,5
 30. Markku Parkkila          Liminka                      14.19,2      1.26,7
 31. Miika Lampinen           Viitasaari                   14.20,6      1.28,1
 32. Sami Näsänen             Joensuu                      14.24,7      1.32,2
 33. Topias Tiainen           Kangasala                    14.25,5      1.33,0
 34. Otto-Samuli Salmijärvi   Lammi                        14.26,8      1.34,3
 35. Tobias Julin             Nykarleby                    14.30,9      1.38,4
 36. Joonas Hänninen          Hankasalmi                   14.31,8      1.39,3
 37. Ilkka Kaskinen           Imatra                       14.31,9      1.39,4
 38. Simo Lehtonen            Tampere                      14.32,3      1.39,8
 39. Santtu Kimpimäki         Seinäjoki                    14.36,1      1.43,6
 40. Joonas Kauppinen         Seinäjoki                    14.36,8      1.44,3
 41. Aki Vuoti                Oulu                         14.41,5      1.49,0
 42. Jens Renqvist            Vörå                         14.47,4      1.54,9
 43. Joni Orasniemi           Nurmijärvi                   14.48,0      1.55,5
 44. Juha Kaltiokumpu         Muonio                       14.51,7      1.59,2
 45. Tomi Ahonen              Jyväskylä                    14.53,0      2.00,5
 46. Niko Rantalainen         Pukkila                      14.53,5      2.01,0
 47. Antti Alppi              Kankaanpää                   14.58,2      2.05,7
 48. Markku Hakonen           Viitasaari                   15.00,3      2.07,8
 49. Hannes Havukainen        Leppävirta                   15.02,6      2.10,1
 50. Filip Brunell            Nykarleby                    15.06,3      2.13,8
 51. Samuli Harju             Haukipudas                   15.06,7      2.14,2
 52. Juha-Pekka Hänninen      Jyväskylä                    15.08,1      2.15,6
 53. Juho Karttunen           Tampere                      15.10,6      2.18,1
 54. Jani Noronen             Rautalampi                   15.11,5      2.19,0
 55. Aleksi Vaakanainen       Sotkamo                      15.13,2      2.20,7
 56. Tero Nokelainen          Ähtäri                       15.15,5      2.23,0
 57. Riku Rytkönen            Lohja                        15.33,5      2.41,0
 58. Toni Noronen             Rautalampi                   15.35,8      2.43,3
 59. Eerik Sihvola            Anjalankoski                 15.36,5      2.44,0
 60. Eemeli Tarvainen         Karttula                     15.38,1      2.45,6
 61. Ville-Matti Tarvonen     Hankasalmi                   15.38,2      2.45,7
 62. Juha Valkama             Tampere                      15.40,0      2.47,5
 63. Joona Rissanen           Nilsiä                       15.44,6      2.52,1
 64. Veli-Matti Haavisto      Tammela                      15.47,2      2.54,7
 65. Ville Juusola            Kalajoki                     15.52,5      3.00,0
 66. Santeri Valkamo          Tampere                      17.17,6      4.25,1
 67. Atte Saari               Leivonmäki                   20.15,6      7.23,1
 Keskeytys   1
  - 760.  30225745  Mikael Kolehmainen       Muonio
 Poisjäänyt   8
  - 792.  26913993  Jonne Seppänen           Vaala
  - 789.  21498413  Ristomatti Hakola        Kankaanpää
  - 777.  22968049  Pekka Pääkkönen          Sotkamo
  - 770.  27649088  Saku Pesonen             Juva
  - 740.  27510450  Janne Mursu              Kuusamo
  - 727.  23000210  Matias Rantahakala       Lahti
  - 720.  27430909  Olli Hiidensalo          Nummi-Pusula
  - 719.  26709754  Miika Loikas             Ähtäri
Sarjaluettelo

Miehet 16 vuotta 5 km V

  1. Sami Lähdemäki           Saarijärvi                   13.07,5
  2. Iivo Niskanen            Vieremä                      13.11,0      0.03,5
  3. Mika Kantele             Hartola                      13.26,2      0.18,7
  4. Jonas Grankulla          Larsmo                       13.30,4      0.22,9
  5. Juuso Tähtinen           Tammela                      13.36,8      0.29,3
  6. Tuomas Kinnunen          Joensuu                      13.38,4      0.30,9
  7. Riku Jokihaara           Ylöjärvi                     13.41,3      0.33,8
  8. Mika Lammi               Kauhajoki                    13.42,4      0.34,9
  9. Atte Kiskola             Lammi                        13.45,5      0.38,0
 10. Mikko Paajanen           Anjalankoski                 13.49,1      0.41,6
 11. Atte Leinonen            Ristijärvi                   13.56,6      0.49,1
 12. Joona Männistö           Oulainen                     13.57,8      0.50,3
 13. Robin Eriksson           Nykarleby                    13.59,1      0.51,6
 14. Samuli Oinonen           Vantaa                       14.03,3      0.55,8
 14. Matti Piha               Pöytyä                       14.03,3      0.55,8
 14. Ville Karppinen          Kitee                        14.03,3      0.55,8
 17. Jere Harjula             Sodankylä                    14.05,4      0.57,9
 18. Joonas Kantoniemi        Ähtäri                       14.06,5      0.59,0
 19. Risto Uusivirta          Haapajärvi                   14.08,3      1.00,8
 20. Tuomas Saviluoto         Sievi                        14.09,5      1.02,0
 21. Aku Moilanen             Saarijärvi                   14.12,2      1.04,7
 22. Jarkko Sinkkonen         Imatra                       14.14,4      1.06,9
 23. Olli Partanen            Sotkamo                      14.15,5      1.08,0
 24. Santeri Soudunsaari      Posio                        14.18,8      1.11,3
 25. Paavo Minkkinen          Suomussalmi                  14.19,8      1.12,3
 26. Teemu Majander           Imatra                       14.20,8      1.13,3
 27. Timo Hakala              Toholampi                    14.21,8      1.14,3
 28. Lasse Pörsti             Valtimo                      14.22,6      1.15,1
 29. Tuomas Saksa             Valkeakoski                  14.23,8      1.16,3
 30. Samuli Suomela           Vammala                      14.24,7      1.17,2
 31. Ville Aaltonen           Kerava                       14.24,8      1.17,3
 32. Teemu Mäkeläinen         Suomussalmi                  14.27,3      1.19,8
 33. Pauli Keisanen           Lehtimäki                    14.29,7      1.22,2
 34. Jere Yrjölä              Vantaa                       14.30,5      1.23,0
 35. Joonas Keskiaho          Pudasjärvi                   14.32,2      1.24,7
 36. Juha Koivistoinen        Nurmijärvi                   14.36,4      1.28,9
 37. Harri Korva              Kuusamo                      14.36,5      1.29,0
 38. Taneli Kärmeniemi        Lemi                         14.41,5      1.34,0
 39. Lasse Immonen            Tuusniemi                    14.41,7      1.34,2
 40. Matti Saapunki           Kuusamo                      14.42,3      1.34,8
 41. Johannes Leppänen        Jämsä                        14.43,5      1.36,0
 42. Andre Engström           Vörå                         14.46,8      1.39,3
 43. Jesse Maunu              Kemi                         14.47,2      1.39,7
 44. Rami Etelämäki           Toholampi                    14.48,1      1.40,6
 45. Johan Salmelin           Espoo                        14.48,9      1.41,4
 46. Mika Mäenpää             Mustasaari                   14.55,9      1.48,4
 47. Joona Kokkola            Valtimo                      15.00,5      1.53,0
 48. Johannes Karhu           Seinäjoki                    15.01,9      1.54,4
 49. Ilari Vuorinen           Saarijärvi                   15.03,2      1.55,7
 50. Jere Kokkola             Valtimo                      15.06,6      1.59,1
 51. Ville-Valtteri Kiippa    Puumala                      15.11,1      2.03,6
 52. Samuli Säijälä           Nurmijärvi                   15.11,5      2.04,0
 53. Joonas Muhonen           Lohja                        15.12,6      2.05,1
 54. Teemu Uusi-Piuhari       Ylöjärvi                     15.15,0      2.07,5
 55. Oskari Jahkola           Lahti                        15.15,1      2.07,6
 56. Topias Kukkonen          Oulu                         15.17,4      2.09,9
 57. Toni Puustinen           Varkaus                      15.19,3      2.11,8
 58. Riku Korhonen            Tampere                      15.23,5      2.16,0
 59. Simo Ikäheimonen         Rantasalmi                   15.31,4      2.23,9
 60. Anton Rinta-Jouppi       Tampere                      15.33,9      2.26,4
 61. Olli-Pekka Piispanen     Lappeenranta                 15.42,5      2.35,0
 62. Teemu Poikolainen        Viitasaaren Viesti           15.55,5      2.48,0
 63. Niko Hakala              Ilmajoki                     16.05,9      2.58,4
 64. Lauri Laakso             Isokyrö                      16.08,8      3.01,3
 65. Petri Varis              Pielavesi                    16.13,5      3.06,0
 66. Tomi Halmesmäki          Mustasaari                   16.13,6      3.06,1
 67. Tommi Bergman            Iisalmi                      16.19,1      3.11,6
 68. Arttu Salminen           Akaa                         16.40,7      3.33,2
 69. Jaakko Vähäkangas        Hämeenlinna                  16.46,7      3.39,2
 70. Aleksi Setälä            Vesilahti                    17.00,4      3.52,9
 71. Toni Nurminen            Keuruu                       20.53,8      7.46,3
 Keskeytys   1
  - 853.  puuttuu   Matias Kangasniemi       Keuruu
 Poisjäänyt   5
  - 867.  23604506  Johan Wejberg            Nurmijärvi
  - 835.  27441147  Ville Heikkilä           Lammi
  - 831.  27510146  Jussi Miettinen          Kuopio
  - 824.  26113133  Eero Hirvikoski          Siikainen
  - 813.  22390060  Joonas Leskelä           Ylistaro
Sarjaluettelo